Fra September 22, 2021 19:00 indtil September 22, 2021
Ved Thy-Mors HF&VUC, Munkevej 9, 7700 Thisted
Kategorier: Foredrag
Dobbeltforedrag ved Torben Grøngaard Jeppesen
HOLD NR: 213
De danske udvandrere
I 1892 indviede USA ́s forbundsregering et nyt modtagelsescenter for immigranter på øen Ellis Island lige syd for Manhattan i New York, tæt ved Frihedsgudinden. Ellis Island blev i de følgende årtier fyldt med håb og tårer fra de millioner af europæere, der ankom med skib efter skib. I foredraget sættes fokus på de omkring 450.000 danskere, som er søgt til USA siden 1820.
De danske efterkommere i Amerika – hvad er der blevet af dem?
Omkring 1,5 mio. amerikanere henviser i dag til deres danske rødder. Hvordan
klarer disse efterkommere sig i dag, hvad laver de, og hvor bor de? Er udvandrernes håb og drømme 4-5 generationer tidligere blevet indfriet? Immigranterne og deres efterkommeres vej ind i det amerikanske samfund fra 1800-tallet og frem til i dag kan på mange punkter bruges til at sætte perspektiv på nutidens problemer i Europa.
Foredraget er arrangeret i samarbejde med Folkeuniversitetet
TID: Mandag d. 12. april, kl. 19.00
STED: Thy-Mors HF & VUC, Munkevej 9, Thisted
PRIS: 100 kr. for medlemmer af TFO. For andre 150 kr.
TORBEN GRØNGAARD JEPPESEN er museumsinspektør for Odense Bys Museer samt adjungeret professor ved Syddansk Universitet. I 2017 dr.phil. på en disputats omfattende følgende afhandlinger: “Danske i USA 1850-2000 – en demografisk, social og kulturgeografisk undersøgelse af de danske immigranter og deres efterkommere” og “Fra skandinavisk immigrant til amerikaner”. Endvidere Fulbright Visiting Professor ved University of Wisconsin-Madison 2003-04.